Globos centras
GLOBOS CENTRAS – tai socialinių paslaugų įstaiga, kuri, įgyvendindama vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui. Globos centras teikia konsultacinę, psichosocialinę, teisinę ir kitą pagalbą tėvų globos netekusiems vaikams, budintiems globotojams ir asmenims pasiryžusiems prižiūrėti, globoti ar įvaikinti vaikus, bendradarbiauja su specialistais, kurie teikia pagalbą vaiko biologiniams tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą.
Klaipėdos miesto savivaldybėje Globos centro funkcijas vykdo biudžetinė įstaiga Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centras.
Informacija dėl budinčio globotojo veiklos teikiama 👇
📧 vkc.globa@gmail.com, pagalbosvaikamspadalinys@gmail.com
☎ +370 632 79782, +370 656 19613
BUDINTIS GLOBOTOJAS – fizinis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus ir budinčių globotojų konsultavimo kursus, pagal su globos centru sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos vaikus, socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais, arba šioje sutartyje nustatytais atvejais teikiantis kitokią pagalbą vaiko tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą. Paprastai tai būna vaiko giminaičiai ar kiti jam emociškai artimi žmonės (pavyzdžiui, krikštatėviai), galintys ir gebantys tinkamai pasirūpinti vaiku, tačiau ne visada tai įmanoma. Tokiais atvejais didelė paspirtis yra budintys globotojai, kurie, nors ir nebūdami susiję su vaiku giminystės ryšiais, yra baigę specialius mokymus ir žino, kaip suteikti vaikui emocinį ir fizinį saugumą.
Budintys globotojai yra laikina, tačiau labai svarbi stotelė. Jų dėka sudėtingą laikotarpį vaikas gali išgyventi jaukioje ir saugioje šeimos aplinkoje, nepatekdamas į institucinę globą. Taip vaikas patiria mažesnį stresą, kol jo šeimai bus suteikta pagalba ir bus saugu sugrįžti į namus.
BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLA
Budinčio globotojo veikla – tai ne vien svarbi ir prasminga gerumo, pilietiškumo išraiška. Savo veiklą budintis globotojas vykdo pagal individualios veiklos pažymėjimą ir yra sudaręs su Globos centru tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį. Vaiko atstovas pagal įstatymą yra Globos centras, kuris teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei teikia pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat bendradarbiauja su specialistais, kurie teikia pagalbą vaiko biologiniams tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą. Budinčių globotojų veikla – be galo svarbi ir prasminga.
Budintis globotojas prižiūri vaiką, nesusijusį giminystės ryšiais, savo gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrina jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas.
Budintis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų skaičius budinčio globotojo šeimoje su savais vaikais – ne daugiau kaip 5. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, kai neišskiriami broliai bei seserys ir tai raštu suderinta su globos centru, budinčiu globotoju. Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje konkrečiai nurodoma, kiek ir kokio amžiaus, kokių poreikių vaikus budintis globotojas vienu metu įsipareigoja prižiūrėti.
GLOBOS CENTRO PAGALBA:
– nemokama socialinių darbuotojų bei kitų specialistų pagalba;
– nemokamos psichologų konsultacijos ne tik prižiūrimiems vaikams, bet ir pačiam budinčiam globotojui bei kartu gyvenantiems jo šeimos nariams;
– kvalifikacijos kėlimas;
– savitarpio pagalbos grupės, supervizijos;
– laikinos vaikų priežiūros paslaugos.
LAIKINAS ATOKVĖPIS DARBINGUMUI ATKURTI
Laikino atokvėpio paslauga – tai globos centro organizuojamos ir teikiamos paslaugos, kad budintis globotojas susigrąžintų darbingumą laikotarpiu, kai prižiūrimas vaikas perduodamas globėjui (rūpintojui) arba grąžinamas į šeimą, taip pat kriziniais atvejais ar išimtinais atvejais. Laikino atokvėpio metu teikiama intensyvi specialistų pagalba budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams ir prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) vaikui, išskyrus darbingumo susigrąžinimo atvejį.
ATLYGIS BUDINČIAM GLOBOTOJUI (KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖ):
– Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu nustatytos 1,5 minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA) dydžio atlygis per mėnesį, nepriklausomai nuo faktiškai prižiūrimų vaikų skaičiaus, ir tais atvejais, kai neperduotas prižiūrėti vaikas, ir tuo metu, kai budinčiam globotojui suteikiamas laikinas atokvėpis;
– atlygis budinčiam globotojui didinamas po 0,75 MMA per mėnesį už kiekvieną budinčiojo globotojo šeimoje apgyvendintą vaiką (už faktiškai suteiktas paslaugas);
– atlygis budinčiam globotojui didinamas po 1 MMA per mėnesį už kiekvieną budinčiojo globotojo šeimoje apgyvendintą kūdikį arba vaiką, kuriam nustatytas vidutinis arba sunkus neįgalumo lygis (už faktiškai suteiktas paslaugas);
– pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pilnametystės, jeigu asmuo ir toliau yra prižiūrimas budinčio globotojo ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, šio asmens mokymosi laikotarpiu budinčiam globotojui mokamas atlygis, bet ne ilgiau, iki asmeniui sukaks 24 metai.
Tais atvejais, kai sutartį sudaro abu sutuoktiniai, atlygis mokamas tik vienam iš jų.
LĖŠOS, SKIRTOS PRIŽIŪRIMO VAIKO (-Ų) IŠLAIKYMUI:
– vaiko globos (rūpybos) išmokos, mokamos Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;
– globos (rūpybos) išmokų tikslinius priedus, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;
– išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtą slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, mokamą pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose;
– 1 MMA dydžio išmoką per mėnesį, mokant proporcingai dienų skaičiui prižiūrimo vaiko išlaikymui, kol bus nustatyta laikinoji globa (rūpyba).
LĖŠOS, SKIRTOS PRIŽIŪRIMO VAIKO (-Ų) APGYVENDINIMUI SKIRTAI VIETAI ĮKURTI:
– 1,25 MMA dydžio vienkartinę įsikūrimo išmoką vaiko apgyvendinimui skirtai vietai įkurti. Išmoka naudojama vaiko gyvenimo sąlygoms pritaikyti, įsigyti būtiniausiems daiktams, namų apyvokos reikmenims, taip pat kitoms einamosioms išlaidoms, susijusioms su prižiūrimo vaiko poreikių tenkinimu. Ji mokama už kiekvieną įkurtą vaiko apgyvendinimui skirtą vietą pas budintį globotoją ir pervedama per 3 savaites nuo sutarties pasirašymo dienos. Vienkartinė įsikūrimo išmoka grąžinama, jeigu sutartis su budinčiu globotoju nutraukiama nepraėjus trijų mėnesių nuo sutarties pasirašymo dienos laikotarpiui;
– Pagalbos pinigai mokami pagal Materialinės paramos Įstatyme nenumatytais atvejais teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Tarybos 2023 m. gruodžio 21 d. sprendimu Nr. T2-342 „Dėl Materialinės paramos Įstatyme nenumatytais atvejais teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, XIV skyriuje numatytus atvejus.
Mokėjimus už vaiko priežiūrą budinčio globotojo šeimoje organizuoja globos centras.
REIKALAVIMAI BUDINČIAM GLOBOTOJUI:
- asmuo privalo būti 21-65 metų amžiaus;
- turėti ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą;
- negali būti teismo pripažintas neveiksniu arba ribotai veiksniu šioje srityje;
- jei nebuvo ar nėra apribota tėvų valdžia;
- jei nebuvo nušalinti nuo globėjo (rūpintojo) pareigų;
- neserga ligomis, kurioms esant negali globoti (rūpinti) vaiko;
- nėra kitų Civilinio kodekso 3.269 straipsnyje nurodytų pagrindų.
KAIP TAPTI BUDINČIU GLOBOTOJU?
1 žingsnis. Kur kreiptis? Pageidaujantys tapti budinčiais globotojais, privalo kreiptis į gyvenamosios vietos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinį skyrių. (I. Kanto g. 11, Klaipėda, el. paštas klaipėdos.apskritis@vaikoteises.lt).
2 žingsnis. Dokumentų pateikimas. Privaloma pateikti šiuos dokumentus:
- asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją;
- prašymą, kuriame turite nurodyti savo vardą, pavardę, gimimo datą, asmens kodą, gyvenamosios vietos adresą, telefono ryšio numerį ir elektroninio pašto adresą, pageidaujamų prižiūrėti vaikų skaičių, jų amžių, lytį;
- savo ir kartu gyvenančių, vyresnių kaip 16 metų asmenų, sveikatos apsaugos ministro nustatytos formos (Nr. 046/a) sveikatos pažymėjimą, kuris patvirtintų, kad fizinis asmuo, norintis tapti vaiko globėju (rūpintoju), neserga ligomis, kurių sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija;
- kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinius sutikimus, kad taptumėte budinčiu globotoju, kuriuose nurodyti šių asmenų vardai, pavardės, gimimo datos, sutikimai, kad taptumėte budinčiu globotoju.
3 žingsnis. Laukimas. Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Klaipėdos mieste specialistai išnagrinės Jūsų prašymą.
4 žingsnis. Kvietimas į mokymus. Jeigu nebus nustatyta aplinkybių, dėl kurių Jūs negalėtumėte būti budinčiu globotoju, Globos centras pakvies Jus į GIMK (Globėjų ir įtėvių mokymas ir konsultavimas) mokymus. Mokymai privalomi asmeniui, norinčiam globoti vaiką ir jo sutuoktiniui ar kartu gyvenančiam santuokos neįregistravusiam asmeniui.
5 žingsnis. Išvados gavimas. Pasibaigus mokymams, globos centro specialistai parengs išvadą dėl Jūsų tinkamumo vykdyti budinčio globotojo veiklą.
6 žingsnis. Bendradarbiavimo sutarties sudarymas. Pasirašius teigiamą Išvadą, Jūs privalėsite Valstybinėje mokesčių inspekcijoje įregistruoti fizinio asmens individualią veiklą pagal pažymą. Globos centras sudarys su Jumis tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį.
Visus, norinčius ir galinčius prisijungti prie šios reikšmingos iniciatyvos, dėl išsamesnės informacijos kviečiame kreiptis į BĮ Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centro Globos centrą
I – IV – 8.00 val. – 16.45 val.
V – 8.00 val. – 15.30 val.
Pietų pertrauka – 12.00 val. – 12.30 val.
Pastaba: Prieššventinėmis dienomis dirbama valanda trumpiau.
Informacija dėl budinčio globotojo veiklos teikiama 👇